O autorovi/autorke

Vlado Krausz (1969)

Vlado Krausz

Galéria u anjela vystavuje najnovší výber diel Vlada Krausza. Tentoraz sme rezignovali na prvoplánové anjelské témy. Je to reakcia na tento zvláštny rok. Zo všetkých anjelov potrebujeme najviac svojich blízkych. Rodinu priateľov, mať možnosť spolu tráviť čas, stretávať a smiať sa. Venovať si navzájom pozornosť a lásku. S Anjelmi majú vtáci spoločné krídla a schopnosť lietať. Veríme, že Vám ich dá práve táto výstava. Schopnosť vzlietnuť a odpútať sa od malicherných starostí, smútkov a ustráchanej atmosféry. Pomýlený kolibrík sa snaží získať nektár z lampy, ktorá ho láka tým, že sa podobá rozkvitnutému kvetu. V názve diel objavujeme narážky na moralizmy. Významovo majú diela etické presahy „Chlieb náš každodenný“ a „Čakanie na hostinu“. Podáva divákom nápovedu ako obraz čítať. Ako objaviť jeho skutočný význam a zmysel. Slovné pomenovania diel prezrádzajú nečakanú pointu. „Obhliadka nehnuteľnosti“ predstavuje Bocianov rozhliadajúcich sa na komíne. Drozd ako literárny kritik vyzobávajúci písmenka zo stohu kníh – akoby náhodne rozsypal aj písmenka tvoriace meno autora. Špeciálny odkaz ponúka Kežmarčanom v podobe diela Veľký nálet na malé mesto. Napriek tomu, že rád mení námety, témy aj štýl, zostáva verný zásadnej paradigme. Skvelé oko pozorovateľa, láskavý humor a človečina s ľahkým ironickým podtextom. Novým vizuálnym prvkom sú monochromatické pozadia, ktoré dokonale zdôrazňujú realistické vyobrazenie vtáčieho sveta prepojeného s tým ľudským. To ľudské treba hľadať. Najlepšie je začať u seba.

" Priznám sa, že realistická, takmer fotografická maľba nie je veľmi preferovaný maliarsky štýl v mojej tvorbe. No pri tejto sérii obrazov to tak nejako prirodzene vyšlo. Skúšal som totiž niektoré námety maľovať aj iným, voľnejším maliarskym prejavom, ale zistil som, že najpresvedčivejšie budú tie obrazy komunikovať s divákom práve v tejto polohe. V duchu môjho obľúbeného hesla “menej je viac” som sa to však snažil podať úsporne a minimalisticky. A prečo “O vtákoch a ľuďoch”? Spolužitie ľudí a zvierat je na tomto svete jedinečné. Niektoré zvieratá neľútostne zabíjame a niektoré milujeme viacej ako ľudí. Som presvedčený, že na iných planétach to tak nie je, lebo humanoidov je určite plný vesmír, ale zvieratá máme len my na Zemi. Vybral som si tentoraz len jeden druh zvierat a to vtáky. Iné zvieratá vedia plávať, bežať, plaziť sa, skákať, šplhať, čo dokáže aj človek. Ale lietať človek bez techniky nedokáže. Preto ma od detstva fascinovali vtáky a závidel som im ten nadhľad, ktorým sa dívajú na svet. Chcel som v tých obrazoch prepojiť vtákov s ľuďmi, teda na každom obraze je nejaký prvok ľudskej činnosti, ktorý si vtáky pravdepodobne vôbec neuvedomujú. Myslím, že vedia prečo. Kým my sme tu len teraz, oni tu boli dávno pred nami a budú aj po nás. " – Vlado Krausz

Narodil sa v Kežmarku v januári 1969. Študoval na SUPŠ Košice, neskôr pracoval v rôznych reklamných agentúrach ako grafik a kreatívec. Od roku 2000 je v slobodnom povolaní. Živí sa ako textár populárnych piesní. Na hudobných nosičoch zatiaľ vyšlo viac než 550 piesní s jeho textami. Spolupracuje s IMT Smile, Katkou Knechtovou, Petrom Bičom, Adamom Ďuricom, Lukášom Adamcom, Petrom Lipom, Jankom Lehotským, Robom Grigorovom, skupinami Gladiator, Desmod a mnohými ďalšími. Píše aj piesne pre deti, je autorom libreta k muzikálu Móric Beňovský. Za svoju prácu dostal 8 ocenení Slovenského Ochranného Zväzu Autorského, mnoho ocenení Zlatá platňa, Aurel, bol nominovaný na Krištáľové krídlo. Ako výtvarník mal 9 samostatných výstav. vystavoval aj na niekoľkých spoločných výstavách. Žije v Kežmarku.

Výstavy:

2004 – Z ničoho nič, Galéria u sediaceho anjela, Kežmarok,

2008 – Sen všedného dňa, Galéria Jatki, Nowy Targ, Poľsko,

2009 – VEĽKÉmalé veci, Galéria u anjela, Kežmarok,

2014 – Okom o čom, Galéria Encián, Skalnaté pleso.

2020 – O vtákoch a ľuďoch, Galéria u anjela, Kežmarok

Video o tvorbe Vlada Krausza : http://www.youtube.com/watch?…

Kultúra.sk : https://www.rtvs.sk/…14625/257549#1165

Diela

Kalendár akcií

09. 05. 2024 - 07. 06. 2024

Výstava Martina Augustína - Modlitba lásky v Slovenskom Inštitúte vo Varšave.

19. 04. 2024 - 19. 06. 2024

Výstava Kamila Kozuba - Okamih v Galérii u anjela v Kežmarku.

Náš tip

Marína 10.

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri