O autorovi/autorke

Eva Mišáková - Abelová (1956)

Eva Mišáková - Abelová

Narodila sa v Trenčíne. V rokoch 1976 – 1982 študovala na akadémii výtvarných umení v Prahe /Atelier Monumentálnej maľby/. Venuje sa maľbe a ilustrácii.

Ilustrácie:

Rozprávky z hraškovozeleného domu /Olin Kozubek/ Klamárske rozprávky /Oldřich Sirovátka/.

Samostatné výstavy:

1988 – Trenčín – Dielo 1990 – Trenčín – Okruhový dom armády 1991 – Sandviken, Švédsko – Stadtkunsthalle 1995 – Bratislava – Poľnobanka 1996 – Bonn – Duisdorf, Nemecko – Rathaus Hardtberg 1998 – Bratislava – hotel Danube 1998 – Trenčín – Galéria M. A. Bazovského 2004 – Galéria u sediaceho anjela, Kežmarok

Kolektívne výstavy:

Od roku 1987 sa pravidelne zúčastňuje kolektívnych výstavných prezentácií v regionálnych i širších celoslovenských kontextoch a od roku 1988 každoročne v Galérii K. Hirasawu v Tokiu.

Autorka vystavuje svoje diela v Galérii u anjela v Kežmarku po druhý raz. Od roku 2004 prešla zaujímavým ľudským aj umeleckým vývinom. Práve túto stránku jej umeleckého zrenia reflektuje táto výstava. Nezmenila komorné rozmery svojich obrazov, ale zaujímavým spôsobom rozvrstvila ich farebnosť a okrem figúry a zátiší, ktorým sa venuje programovo, pridala aj nové témy a techniky maľby. Pribudli sakrálne námety, pohľady na štylizované kostolíky, Ukrižovanie, Oltár a Anjeli v rôznych podobách. Poznávacou značkou autorky je stále výnimočná výbušná farebnosť. Jej malé formáty majú koncentrovaný obsah a výpovednú hodnotu rozmerných plátien. Rovnako je zjavná jej láska k starým veciam, ktoré nesú znaky používania a majú v sebe stopy života. Práve z tohto dôvodu vrství a prekrýva obrazy aj rámy patinou, aby nám pripomínali, že aj nás plynutie času poznačí jedinečným spôsobom. Rada sa vyznáva k svojim výtvarným láskam ako je Chagall alebo Bazovský. Ako sama hovorí: „V poslednej dobe ich podviedla s Fullom.“ Z tejto krásnej nevery vznikli nové významové i formálne posuny. Autorka tak suverénne obsadzuje nové nepoznané územia výtvarnej tvorby. Inšpirácia Fullom priniesla do jej tvorby nový prvok. Lyricko-baladický prvok slovenských ľudových rozprávok. Istá ornamentálnosť a zdobnosť sa prenáša aj na orámovanie obrazov a dáva tým celku dynamický náboj. Keď sme už pri tej nevere, vidím tu aj koketovanie s Kompánkom a hádzanie očkom po pánu Barčíkovi. Ale vždy ide o malý nevinný flirt, ktorý je dovolený len dámam, ktoré si s maľbou ( tiež ženského rodu ) dobre rozumejú. Jedinečnými v kontexte slovenskej výtvarnej scény sú jej zátišia. Typická je zredukovaná farebnosť na základné kontrastné tóny a komplementárne farby. Rovnako zjednodušila, vyabstrahovala tvary do jednoduchých geometrických línií a tvarov. Eva je nezadržateľný živel, plná energie, života , humoru a temperamentu. Také sú aj jej maľby. Eva je synonymom prvej ženy vyhnanej z Raja, odhodlanej na všetko. Radosť, hnev aj smútok majú všetky farby a podoby tohto sveta. Ak máme práve málo dôvodov na radosť Evine obrázky nám pripomenú, že je všade okolo nás. Stačí sa pozerať.

Článok z Pravdy : https://kultura.pravda.sk/…-do-galerie/

Diela

Anjel s gulôčkouČakanie na zázrakKostolík - OsvietenieNezábudkaPrvé snežienky na GolgoteSlnečná hlavaZátišie s čiernymi pohármiZimný pozdravZimný svitZvestovanie nad kostolíkom

Kalendár akcií

09. 05. 2024 - 07. 06. 2024

Výstava Martina Augustína - Modlitba lásky v Slovenskom Inštitúte vo Varšave.

19. 04. 2024 - 19. 06. 2024

Výstava Kamila Kozuba - Okamih v Galérii u anjela v Kežmarku.

Náš tip

Marína 10.

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri