O autorovi/autorke

Dagmar Mezřický (1943)

Dagmar Mezřický

Spojenie ženského aktu s motívom prírody vytvára nezvyčajné poetické posolstvo. Zobrazuje to čo podmieňuje človeka od pradávna, puto človeka a prírody v neustálom kolobehu plynutia času. Aj keď sú jej diela rozčlenené do jednotlivých ročných období, spolu s nimi vtrhla do Galérie J A R. Nezadržateľne a bezprostredne, veď práve jar znamená začiatok všetkého nového, začiatok života. Defilujú pred nami dokonalé ženské krivky, tajuplné, záhadné, pripomínajúce víly a iné bájne bytosti lesov a lúk. Snový a imaginárny svet obrazov autorky neútočí na diváka šokujúcimi výstrelkami. Naopak – tíši, upokojuje, vyzýva k tichej kontemplácií, pozorovaniu nevideného, k cíteniu. Krehkosť a subtílnosť námetu dokonale vyjadruje technikou litografie ( maľba na kameň ) a akvarelom. To čo najviac definuje jej tvorbu, vyjadruje takto: „Moje obrazy nechcú byť statické, naopak: majú skrytú dynamiku rôznych významov potvrdzovať ambivalentnosť pocitov a zážitkov, nakoniec aj ambivalentnosť života samého, jeho plynutie medzi začiatkom a koncom . . .

Nositeľom týchto stavov a dejov, často protichodných, je pre mňa žena, ženský akt, telo, vystavené v celej svojej nahote pôsobeniu vonkajších síl, ktoré v citoch vyvolávajú, duša reflektuje a prežíva. Nálady, v ktorých nie je súhlas, ironické, profánne, tajuplné, ukazujúce smer aj metúci. Takmer vždy je tento symbol svetom oslovovanej, napádanej i vyzývanej a niekedy trýznenej duše, obklopený symbolmi prírody, ktorá je základom, podmienkou aj zdrojom ľudského bytia. Chápem tento vzťah aj ako prežívanie viery, lebo pre mňa v prírodnom bytí je prítomný vždy ich Tvorca. Prežívanie všetkých posolstiev sveta je teda pre dušu zároveň rozhovorom so Stvoriteľom. Tento stály rozhovor však nevedie ku stotožneniu, preto vo výraze aktu sa dá vycítiť aj nikdy nenaplnená túžba. Túžba je tiež výzvou sebe samému nájsť cestu k počiatkom . . . "

Dagmar Mezricky absolvovala počas svojej kariéry viac ako 60 vlastných a 30 kolektívnych výstav v Rakúsku, Holandsku, Lichtenštajnsku, Nemecku, Švajčiarsku, Veľkej Británii a USA. Jej diela sú zastúpené v prestížnych súkromných aj verejných zbierkach, okrem iného aj v Dolnorakúskom zemskom múzeu a Grafickom kabinete Albertiny vo Viedni.

Článok z Pravdy : https://kultura.pravda.sk/…dkryla-dusu/

http://youtu.be/u-b8b81Qr54

Diela

AuróraFrescoLetné popoludnieZásnuby sirôtok

Kalendár akcií

28. 06. 2024 - 11. 09. 2024

Výstava Albína Brunovského - Legenda v Galérii u anjela v Kežmarku

19. 04. 2024 - 27. 06. 2024

Výstava Kamila Kozuba - Okamih v Galérii u anjela v Kežmarku.

Náš tip

Adjustovaná maľba - Oddanosť

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri