Martin Augustín (1968)

Martin Augustín

Narodil sa v Bratislave. V rokoch 1983 – 1987 absolvoval Strednú umeleckopriemyslovú školu v Bratislave na oddelení grafiky u profesora Jána Ondrisku. Vysokú školu uměleckopůmyslovú v Prahe – ateliér grafického designu a plagátu u profesora Zdeňka Zieglera a ateliér knižnej ilustrácie u profesora Jiřího Šalamouna absolvoval v rokoch 1989 – 1995. V roku 1994 sa zúčastnil stáže na Vysokej škole tvarovania v Luzerne – Švajčiarsko, v ateliéri voľnej grafiky u profesora Hansa Petra Dubachera a profesora Petra Riklina Je spoluzakladateľom nadácie Detská nádej – zaoberajúca sa pomocou pacientom s detským onkologickým ochorením.

Martin Augustín má jemný, takmer až minuciózny rukopis, jeho diela sú detailne majstrovsky vypracované a prepracované. Vzdialene korešpondujú s ozvenami francúzskej secesie, sú plné tajomna, záhadnosti, či vzdialeného šepotu. Postavy jeho obrazov akoby vychádzali spoza opony, vanie z nich nielen pokoj, ale aj isté napätie, svet jeho postáv je tajomný, plný mlčanlivého dialógu, kde netušíme o čom je reč, či o čom sa mlčí, ale pripomína nám niečo éterické, takmer až nevysloviteľné. Augustín maľuje a kreslí na japonský drsný papier, využíva jeho “drapľavosť” či nerovný povrch a vytvára akýsi statický svet na rozhraní fantázie a skutočnosti. Jeho “nezaradenosť” o to viac podčiarkuje originalitu jeho výtvarného rukopisu, majstrovské ovládanie najmä ceruzky a silný sklon dať obrazom istý dominujúci tón nostalgie a romantizmu, ale aj nehy a citlivosti. Augustínov výtvarný prejav je na pohľad uzavretý, najmä pre svoju decentnosť, intímne medzitóny, či akoby zo šera vystupujúce príbehy. Ale v súvislosti s Augustínom sa nebojme vysloviť už pomaly aj sprofanované slovo krása: Martin Augustín verí kráse ako tomu najharmonickejšiemu prejavu ľudského bytia. Aj preto obrazy Martina Augustína majú veľký úspech u verejnosti v tejto dobe rozkladu hodnôt, rozbíjania základných istôt, útokov na základy európskej civilizácie. Nie, nie je v ňom nič starosvetské, či neaktuálne, ak tento výraz možno použiť pre oblasť výtvarného umenia. Skôr naopak: Augustínova sila a nadčasovosť je v tom, že verí tomu najlepšiemu, čo výtvarné umenie prinieslo a prináša a v tom je aj posolstvo jeho umenia. Maľuje obrazy, ktoré upokojujú, hladia a tak trocha aj provokujú: pevným postojom, ktorý dnes toľkým z nás chýba. Augustínove obrazy vlastnia o. i. známa spisovateľka a bojovníčka za ľudské práva pochádzajúca zo Somálska Waris Dirie, autorka svetového bestselleru knihy „Púštny kvet“, kanadská spisovateľka Joy Fieldingová, či generálny riaditeľ Tour de France, Christian Prudhomme. V roku 2014 prevzal sklenenú plastiku, ktorú vytvoril Martin Augustín od vydavateľstva Ikar Dan Brown, autor bestselleru „Anjeli a démoni“.

Do povedomia širokej verejnosti sa Martin Augustín od roku 2008 zapísal aj spoluprácou so skvelým slovenským básnikom a textárom Kamilom Peterajom.

OCENENIA ZA KNIŽNÚ TVORBU:

1987 – Čestné uznanie v súťaži o najkrajšiu knihu roka

1995 – Špeciálna cena na Bienále ilustrácií v Teheráne

2009 – Cena Ministerstva kultúry v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska

2012 – Najkrajšie knihy Slovenska – Diplom

2015 – Najkrajšie a najlepšie detské knihy jari, leta, jesene a zimy na Slovensku
- Najkrajšia detská kniha leta, Najlepšia detská kniha leta

VÝSTAVY:

2012 / 2013 – Martin Augustín – Galéria u anjela, Kežmarok

2013 / 2014 – Martin Augustín – Vôňa ženy, Black Stork, Veľká Lomnica

2015 – Martin Augustín + Kamil Peteraj – Keď láska prespí s múdrosťou, narodí sa jej smútok Slovenský dom , Praha

2015 – Martin Augustín – Galéria u anjela, Kežmarok

2019 – Martin Augustín – Cherchez La Femme, Galéria u anjela, Kežmarok

2019 / 2020 – Martin Augustín – Dotyk ženy – Grand Hotel Kempinski, Štrbské pleso

2021 – Martin Augustín – Ateliér tajomstiev, Dessewffyho palác, Bratislava

ODKAZY:

Článok z Pravdy : https://kultura.pravda.sk/…ch-kridlach/

alebo ešte : https://kultura.pravda.sk/…a-augustina/

Dotyk nehy – Grand hotel Kempinski od 4:32 min : https://www.ta3.com/…dentita.html

Reportáž k výstave Ateliér tajomstiev v Dessewffyho paláci v Bratislave: Kultura.sk – 07:35 – 12:52 : https://www.rtvs.sk/…archiv/14625#788

Diela

Anjel môjAnjeli strážni - triptychBiely pávDotykDôveraKytice - Kvety 1.Kytice - Kvety 2.Kytice - Kvety 3.Kytice - LilieKytice - ObálkaKytice - PoledniceKytice - Štedrý denKytice - VodníkKytice - Záhořovo ložeKytice - Zlatý pokladMušľa láskyMušľa zamysleniaPocit bezpečiaPod krídlami - triptychPodrž si šťastie v dlaniRána vtáčkovRuže senŠepoty v korunách stromovSlávnosť chvíleSlávnosť páva 1.Slávnosť páva 2.Ukryjem sa v Tvojich dlaniachV zimných záhradáchVtáčie sny

Kalendár akcií

11. 09. 2023 - 05. 11. 2023

Výstava Martina Augustína - Anjeli strážni v Galérii slovenského umenia v Krakowe

29. 06. 2023 - 12. 10. 2023

Výstava Jany Čepa - V krajine ticha v Dessewffyho paláci v Bratislave

Náš tip

Kone

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri