Marek Ryboň (1979)

Marek Ryboň

Narodil sa v Žiline. V rokoch 1995 – 1999 študoval na Strednej škole úžitkového výtvarníctva v Bratislave, odbor propagačná grafika v ateliéri Petra Meluzina a v rokoch 2000 – 2006 na Vysokej škole výtvarných umení Bratislave u prof. Róberta Jančoviča. V roku 2010 sa zúčastnil na medzinárodnom sympóziu v Changchu v Čine, kde realizoval dve monumentálne mramorové plastiky. Neskôr absolvoval i ďalšie sochárske sympózia doma i v zahraničí a viackrát bol rezidentom Cité internationale des arts v Paríži. Žije v Žiline a venuj sa predovšetkým sochárskej tvorbe, objektu a rozmanitým technikám experimentálneho charakteru. Je členom Spolku výtvarníkov Slovenska a svoje diela prezentoval na mnohých výstavách na Slovensku v Poľsku, v Čechách, Taliansku a vo Francúzsku.

Drevo – kardinálny materiál, životne dôležitý ako hovorí autor sprevádza nás od kolísky až po hrob. Zohrieva a dáva nám teplo, strechu nad hlavou, misku aj lyžicu. Pristupuje k nemu s pokorou a úctou. Necháva vyniknúť prirodzenú krásu povrchu a kresby dreva , jedinečné vrstvy, ornamenty. Zachováva naturálny vzhľad poznačení časom a pôsobením živlov , ale aj organickej premeny chodníčky rôzneho hmyzu vytvorili sieť – ako zaujímavú čipku. Naturálne znaky – kaligrafia hmyzu. Autor ho zámerne zdôrazňuje a samotný názov Cesty života – prezrádza ako vníma nekonečný kolobeh života. Cítime, že vychádza z tradičných postupov, ale posunul ich do ultramodernej podoby. Nadovšetko má rád prírodné materiály… Výrazný charakter a rukopis .Tvorbu definuje – silný kontrast – prírodné drevo a drevo s výraznými pigmentmi – šokujúca farebnosť. Vzniká tak istý druh napätia. Výstava je výberom komorných diela . Marek Ryboň je však aj autorom monumentálnych exteriérových diel. Pracuje aj s mramorom a bronzom. Objavujeme krásu podmorského sveta – divoké sasanky, koraly, meditatívne skulptúry… Vlastné autorské zásahy akoby násobili a zdôrazňovali pôsobenie živých organizmov. Až vzniká akási prírodná – zdobená krajka vinúca sa po drevených vertikálach. Vyhľadáva drevo perforované, zvrásnené, zvráskavené časom. Tak ako starým ľuďom čas vytesá vrásky na tvári. Hľadá stopy v rozmanitých materiáloch (drevo zostáva natrvalo ). Pohybuje sa vo svete paradoxov: Impozantné aj jednoduché, Monumentálne a miniatúrne, Čisté línie a zložité prepracované línie, Prírodný kolorit aj explozívne farebné performácie, Precízne detailne spracovanie aj surové drsné málo opracovávané materiály.

Diela

AnjelČervená kaligrafiaČervená plastika I.Červená plastika II.Červená plastika III.Červené cestyDve vežeElement I.Element II.Horizontálne cestyJazvy - bukJazvy - červený dubJazvy - červený smrekJazvy - dubJazvy - orechJazyk prírodyKatedrála I.Katedrála II.Katedrála III.Katedrála modro - bielaKorábLevitáciaMadonaMagnetický oválMandalaMatka a dcéraModrá kaligrafiaModrá meditáciaModro - čierna vežaModrý labyrintPerforovaná plastika I.Perforovaná plastika II.Perforovaná plastika III.SlzaSlza visiacaStéla I.Stéla II.Stéla prírody I.StolíkTri vežeTrojuholníková plastikaVertikálne cesty I.Vertikálne cesty II.VlnaZlaté cesty

Kalendár akcií

10. 11. 2023 - 10. 01. 2024

Výstava Mareka Ryboňa - element v Galérii u anjela v Kežmarku.

13. 10. 2023 - 12. 01. 2024

Výstava July Haluzovej - Purpur v Dessewffyho paláci v Bratislave.

Náš tip

Originálna maľba - Traja králi

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri