Emil Mlynárčik (1960)

Emil Mlynárčik

Emil Mlynárčik sa narodil vo Vernári. Absolvoval MFF UK v Bratislave, odbor Meteorólogia. Od roku 1992 je výtvarníkom v slobodnom povolaní. Žije a tvorí v Hôrke pri Poprade. Jeho diela sú zastúpené v súkromných zbierkach v Európe, Amerike a v Austrálii.

Emil Mlynárčik je rodeným krajinárom. Maľuje motívy, ktoré dôverne pozná. Rozpráva príbehy krajiny o plynutí času, striedaní ročných období, o neuchopiteľnosti a jedinečnom zážitku okamihu, o hre svetla a tieňa. Príroda je pre neho chrámom harmónie, krásy a pokoja. Nie je autorom okázalých giest, bezúčelnej expresie a prázdnej výtvarnej maniery. Jeho postoj, rovnako ľudský aj umelecký, definuje pokora a skromnosť. Príroda je to najdokonalejšie božské dielo a to si pri pohľadoch na jeho obrazy intenzívne uvedomujeme. Pozýva nás na miesta strateného času, dokáže nás vytrhnúť z každodennej uponáhľanej reality a preniesť na čarovné miesta a zákutia, kde život plynie svojím vlastným pradávnym rytmom, kde je stále priezračná voda, svieža zeleň a nedotknutý sneh. Vstúpte do tohto sveta s pokorou a očarením, nechajte pred dverami stres, náhlenie a neustály pocit, že niečo musíme a niečo nám uniká. Vstúpte a čas sa zastaví, užite si spolu s autorom pocit harmónie a pohody. Sprevádza nás krajinou svojho detstva pod Kráľovou holou, vedie nás cestičkami Slovenského raja, ponúka bežnému oku skryté zákutia tatranských dolín i menej známe pohľady na majestátne tatranské štíty, zachytáva dohorievajúci život zamagurských dreveníc. Tieto obrazy Vás lákajú prejsť sa po rozkvitnutej lúke, nadýchať sa sviežeho vzduchu. Emil Mlynárčik vie majstrovsky zachytiť génius loci, starostlivo vyberá rámec krajiny, kompozíciu, osvetlenie aj ročné obdobie, kedy dané miesto vyobrazí, aby v plnej miere vynikla jeho krása. Presvedčivo dokáže preniesť na plátno svoje vizuálne dojmy a predovšetkým ich hĺbku a intenzitu. Práve pre tieto atribúty si obrazy Emila Mlynarčíka neustále získavajú srdcia divákov. Vydáva posolstvo o tom, že každý z nás sa vracia k svojim koreňom a homo sapiens je nedeliteľnou súčasťou prírody.

Výstavy / Exhibitions :

1997 – Barónka, Kežmarok

1998 – Podtatranské múzeum, Poprad

2003 – Galéria u sediaceho anjela, Kežmarok

2004 – NEO galéria E.Wais – J.Wais, Zakopane

2006 – Spišsko-Sobotské reflexie, Spišská Sobota

2007 – Vila Flóra, Starý Smokovec

2008 – Grand hotel Strand, Vyšné Ružbachy

2008 – Tatrzansky Park Narodowy, Zakopane

2008 – Zwiazek Euroregion "TATRY”, Nowy Targ

2008 – Ksiaznica Beskidzka, Bielsko-Biala

2008 – Galéria Instytutu Slowackiego, Warszawa

2009 – Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves

2010 – Galéria u anjela, Kežmarok

2011 – Bell Arte, Prešov

2013 – BB art Banská Bystrica

2016 – 3 galéria Podhájska

2017 – Galéria Instytutu Slowackiego, Warsawa

2019 – Galéria Vážka, Trenčín

Diela

Belianske Tatry v Kopskom sedleFialová lúkaJesenné lístieJesenné ráno v StrážkachMalé Hincovo pleso pod SatanomRáno v parkuVlkolínec

Kalendár akcií

09. 05. 2024 - 07. 06. 2024

Výstava Martina Augustína - Modlitba lásky v Slovenskom Inštitúte vo Varšave.

Náš tip

Marína 8.

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri