July Haluzova

July Haluzova

July je originálna , invenčná maliarka, ktorá sa vymyká z masy mladých umelcov utápajúcich sa v depresívnych a sebadeštruktívných pózach. Podobne ako mnohým z celého Slovenska sa dostala do nášho povedomia realizáciou veľkoformátového diela vo foajé hotela Kempinski na Štrbskom plese. Odvtedy prešla náročnú životnú aj umeleckú cestu. Jemná, precízna drobnokresba a maľba doplnená abstrakciou a zlátením prinášajú nezvyčajný vizuálny zážitok. Cyklus malieb Golden stories bol predstavený počas Vianoc vo Viedenskej galérií a ďalšie diela putovali na výstavu do Poľska a tak je plne v autorkinej licencii anglické názvoslovie. Zdanlivá hravosť a bezstarostnosť, kombinácia zátišia a figúr v autentickom, ľahko rozoznateľnom, čitateľnom rukopise. Zlatá je v umení symbolom večnosti a nesmrteľnosti. Zlatá je ikonická farba – evokuje Zlaté časy, éru radosti, smiechu, zábavy a ženskej krásy. Opojenie zlatom a ornamentom je v histórii umenia dobre známe.

July sa nezamerala len na ornamenty ale symbolicky namaľovala celé pozadie, alebo prevažnú časť obrazu monochromatickou zlatou farbou, ktorá znamenite sekunduje divokej farebnej spleti. Vytvára protipól pokoja k vášnivej maliarskej palete. Graciózne maľuje miniatúrne figúry ženských či detských postáv. Pripomínajú takmer komixové postavičky. Štylizované zátišia kvetov ako výbušná zmes zaplavia plátno divokou krásou v zázračnej premene na prúd striekajúcej farby. Zaváňajú absurdnosťou a surealistickou fascináciou. Neobvykle osviežujúco pôsobí u July jemný humor a nadsázka. Komorné, originálne inteligentným a milým spôsobom. Ponúka nám niečo radostné, nevtieravo veselé a zábavné. Zvyčajne tvorí vo väčších cykloch. Farebná spŕška, záplava kvetov, rozkvitnutá lúka plná dynamických škvŕn diváka pohltí impresionistickým predstavením . Na jej plátnach sa ustavične niečo deje, žijú si svojím bujným , škvrnitým, fantastickým životom. Obľúbenou technikou je akryl na plátne. Kvety maľované sťaby akvarelom sa rozplývajú, ladne vlnia a menia na morské potvory, krásavice z rodu medúz a na neznáme prírodné svety. Filigránsky sa vyhrá s jemnými ženskými postavičkami. July skrotila veľkoformátové pestrofarebné lúky do malých foriem. Vytvára z nich ornamenty, pozadie v nových cykloch a žánrovo sa tak posúva ďalej. Našla očarenie v malých miniatúrach, hravých a veselých scénach, ktoré by sa uplatnili aj v humoristických časopisoch.

Obrazy July Haluzovej sú z toho istého rodu ako sama autorka. Milé, usmievavé s potmehúdskou a šibalskou iskrou. Humor, ktorý je nielen vizuálny, ale aj slovný charakterizuje spájanie vecí a predmetov v novom kontexte. Konzerva od sardiniek sa premení na vázu a sardinky bezmocne ležiace na stole nezachráni ani papierová lodička. Motív hodný Reného Margrita či iného čistokrvného surrealistu. Zdá sa mi, že táto mierne absurdná až surrealistická podoba July veľmi sedí. Po cykloch venujúcich sa flóre, kvietkom a kvetom vo všetkých podobách a podobenstvách objavuje nové územia maľby – plné príbehov, osudov. Posúva sa k maliarskej výpovedi so silnejším posolstvom, s jemným štuchnutím do našich zaužívaných a ustálených predstáv. Nedá sa inak, len konštatovať, že so zvedavosťou a radosťou budem čakať na ďalšie smerovanie, nové experimenty, ktoré nám July pripraví. A zvolať vitajte v Zlatých časoch !

Výtvarné vzdelanie:

1999–1995 Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti, Modelářství a návrhářství oděvů u Mgr. Art Petra Dosoudila.

2000–1999 Vyšší odborná škola oděvního návrhářství v Praze.

2001–2003 Doplňujúce pedagogické štúdium so zameraním na výtvarný obor (v rámci Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave).

2000–2001 Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Katedra Textilnej tvorby, obor módne navrhovanie.

2001–2004 Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Katedra Socha, Objekt, inštalácia, ateliér S.O.S. doc. Jána Hoffstädtera.

2004–2006 Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Katedra Maľby a iných médií, 4.ateliér prof. Ivana Csudaia.

Článok z Pravdy : https://kultura.pravda.sk/…aj-sibalske/

Diela

Křehký ekosystém konzumního životaPugétVelvet meadow I.

Kalendár akcií

28. 06. 2024 - 11. 09. 2024

Výstava Albína Brunovského - Legenda v Galérii u anjela v Kežmarku

Náš tip

Adjustovaná maľba - Oddanosť

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri